1. >Kopš 1853
  2. >Kopsim attiecības ar zemniekiem

3100 zemnieku un tikpat daudz brīnišķīgu tikšanos!

Dzīvē dažas satikšanās ir svarīgākas par citām: tās palīdz mums augt, pilnveidoties, atrast vai pieņemt pareizus lēmumus. Mums ir veicies, sagaidījām nevis vienu, bet 3100 brīnišķīgas tikšanās! Ar katru zemnieku mēs uzturam tuvas un ilgtspējīgas attiecības, kas balstītas uzticībā un cieņā.

Starp citu – kas ir ilgtspējīgas attiecības?

Dod un ņem!

Pirmkārt, tā ir maiņa un dalīšanās. „Bonduelle” uzņēmuma modelis, ko esam izveidojuši kopā ar saviem partneriem ‒ lauksaimniekiem, mums ir ļoti svarīgs, jo tas dod tik daudz: iespēju nodrošināt augu seku, kas ir nepieciešama, lai izvairītos no augsnes erozijas; rūpnīcās veikt racionālu ražošanu, lai būtu pēc iespējas mazāk atkritumu; tas palīdz mums plānot sēšanu, optimizējot ražu un kvalitāti. Saviem partneriem ‒ lauksaimniekiem nodrošinām no pasaules tirgus neatkarīgas cenas, godīgu atlīdzību un 240 agronomijas inženieru un tehniķu zināšanas.

Vai viņi ir laimīgi? Jā, bet svarīgākais – uzticami! Pēc tam, kad viņi ir teikuši mums J , partneri paliek kopā ar mums vidēji 16 gadus pasaulē un 20 gadus Francijā!

Tuvība un dalīšanās: ilgtspējīgu attiecību pamats

Attiecības ir jāuztur katru dienu. Esot blakus un pavadot laiku kopā. Uzņēmumā „Bonduelle” cenšamies aktīvi sadarboties ar lauksaimniekiem, lai varētu atbalstīt viņus un dalīties pieredzē. Mūsu zemkopības vadītāji ir atbildīgi par šo attiecību uzturēšanu ikdienā. Agronomijas speciālisti sadarbojas ar lauksaimniekiem un dod padomus visos audzēšanas posmos – no sēšanas līdz ražas novākšanai.

Katru gadu apmēram 250 lauksaimniekus un viņu ģimenes aicinām apmeklēt izstādi Francijā un pastāstīt par savu darbu tās apmeklētājiem.

Un galvenais… kopīgas vērtības

Lai kļūtu par partneriem, vispirms ir vajadzīga kopīga vīzija un kopīgas vērtības. 96% mūsu partneru ‒ lauksaimnieku ir parakstījuši Vispārējo agronomijas hartu, ko mēs parakstījām 1996. gadā. Tas ir dokuments, kas aptver visus mūsu grupas lauksaimniecības darbiniekus. Tas ir saistīts ar produktu kvalitāti, pārtikas drošību un pareizu risku pārvaldību.