Vai kaut reizi esat aizdomājušies par veselīgu un līdzsvarotu uzturu, kas nepieprasa pilnībā atteikties no gaļas, tomēr sniedz veselībai daudz laba? Daudzi no mums zina, ka pārlieku liels gaļas patēriņš var negatīvi ietekmēt gan veselību, gan planētu. Taču veģetārisms vai vegānisms var šķist pārlieku liels izaicinājums. Lielisks risinājums – fleksitārā diēta, kas ir elastīga un viegli pielāgojama. Varbūt dzirdat par tādu pirmo reizi? Bet varbūt vēlaties padziļināt savas zināšanas? Aicinām uzzināt vairāk par to, kas ir fleksitārā diēta, kas tajā īpašs, kādas ir šīs diētas priekšrocības un kā to sākt ieviest savā ikdienā.
Kas ir fleksitārā diēta?
Fleksitārā diēta ir uztura veids, kas mudina lietot uzturā vairāk augu izcelsmes pārtikas, taču neaizliedz reizēm lietot uzturā arī gaļu un citus dzīvnieku izcelsmes produktus. Termins angļu valodā flexitarian ir veidots no vārdiem flexible (latv. elastīgs) un vegetarian (latv. veģetārs), uzsverot šāda uztura elastīgumu un vienkāršību. Šīs diētas pamatprincips ir līdzsvars – vairāk uzmanības tiek veltīts augu izcelsmes produktiem, taču nav pilnībā jāatsakās no dzīvnieku izcelsmes pārtikas. Tāpēc fleksitārā diēta ir īpaši piemērota tiem, kuri vēlas samazināt gaļas lietošanu uzturā, taču nevēlas vai nespēj pilnībā atteikties no tās.
Fleksitārās diētas priekšrocības – kāpēc ir vērts to izmēģināt?
Fleksitārajai diētai patiesi ir daudz priekšrocību, un tās visas nav saistītas tikai ar veselības uzlabošanu vien. Galvenās no tām apskatīsim plašāk.
Labvēlīga veselībai un gremošanai
Fleksitārā diēta palīdz uzturēt labu veselību, jo lielākā daļa augu izcelsmes produktu satur maz kaloriju, bet daudz šķiedrvielu, vitamīnu un minerālvielu. Šī diēta var palīdzēt mazināt sirds slimību, diabēta un atsevišķu vēža formu risku. Turklāt augu izcelsmes uzturs bieži bagātīgi satur antioksidantus, kuri palīdz cīnīties ar iekaisumiem un stiprina imūnsistēmu.
Lietojot uzturā vairāk dārzeņu, augļu, pākšaugu un pilngraudu produktu, tiek uzņemts lielāks šķiedrvielu daudzums, un tas savukārt palīdz uzlabot gremošanas sistēmas darbību. Tas ne tikai veicina veselīgu zarnu trakta darbību, bet arī palīdz novērst aizcietējumus un citas gremošanas problēmas.
Svara kontrole
Viena no fleksitārās diētas priekšrocībām ir vieglāks svara kontroles process. Kā jau minējām, augu izcelsmes produkti parasti satur mazāk kaloriju un vairāk šķiedrvielu, tāpēc ilgāk saglabājas sāta sajūta. Tas palīdz mazināt patērēto kaloriju daudzumu un kontrolēt svaru.
Turklāt regulāra augļu, dārzeņu, pilngraudu produktu un pākšaugu lietošana uzturā veicina ātrāku vielmaiņu. Šāds uzturs sniedz vairāk enerģijas un uzlabo kopējo pašsajūtu, tāpēc ir vieglāk būt fiziski aktīviem, kas savukārt ir svarīgs svara kontroles aspekts.
Elastīgums un dažādība
Fleksitārā diēta nodrošina iespēju izbaudīt dažādus pārtikas produktus un ēdienus, jo nav stingru noteikumu vai aizliegumu. Tas nozīmē, ka jūs varat pielāgot uzturu savām vajadzībām un vēlmēm, baudīt gan augu, gan dzīvnieku izcelsmes produktus.
Runājot par dārzeņiem, to izvēle ir bezgala plaša – tie ir ne tikai salāti, gurķi un tomāti, bet arī veselībai īpaši noderīgie krustziežu dzimtas dārzeņi (brokoļi, Ķīnas kāposti, kolrābji u.c.), kā arī dažādi pākšaugi, kuri ir ļoti sātīgi. Lēcas, turku zirņi, pupiņas – lielisks olbaltumvielu, šķiedrvielu, vitamīnu un minerālvielu avots. Šāda dārzeņu dažādība ļauj atklāt jaunas garšas un ēdienus, kuri bagātina uzturu un nodrošina organismu ar daudzām noderīgām uzturvielām.
Fleksitārā diēta veicina veselīgāku dzīvesveidu un palīdz veidot līdzsvarotu uzturu bez stingriem ierobežojumiem.
Ieteikumi tiem, kuri apsver fleksitāra uztura izmēģināšanu
Kaut arī fleksitārā diēta nav sarežģīta, daži padomi var palīdzēt pāriet pie tās vieglāk.
1. Plānojiet savu uzturu
Lai veiksmīgi ievērotu fleksitāro diētu, ir svarīgi plānot savu uzturu. Pārliecinieties, ka jūsu uzturs ir līdzsvarots un tajā ir iekļauti dažādi augu izcelsmes olbaltumvielu avoti, piemēram, pākšaugi, rieksti, sēklas un sojas produkti. Pakāpeniski samaziniet gaļas daudzumu uzturā, aizstājot to ar augu izcelsmes alternatīvām.
2. Eksperimentējiet virtuvē
Viena no lielākajām fleksitārās diētas priekšrocībām ir tās elastīgums. Tāpēc droši izmēģiniet dažādas augu izcelsmes produktu receptes (lielu to klāstu meklējiet mūsu tīmekļa vietnē, nospiežot uz saites) un atklājiet jaunas garšas. Gatavojot ēdienus, atcerieties tajos izmantot dažādu krāsu dārzeņus, lai uzņemtu visu uzturvielu klāstu.
3. Esiet pacietīgi
Ir pilnīgi dabiski, ka pāreja uz fleksitāro diētu var aizņemt laiku, īpaši, ja jūsu uzturā iepriekš nebija īpaši daudz dārzeņu. Svarīgākais – būt pacietīgiem un nepiespiest sevi. Mērķis nedrīkstētu būt īslaicīgas pārmaiņas uzturā, bet gan veselībai labvēlīgu ieradumu, kurus varētu ievērot visu savu dzīvi, veidošana. Atcerieties, ka ikviens, arī mazs solis veselīga uztura virzienā ir svarīgs.
4. Iesaistiet savus ģimenes locekļus
Visas ģimenes iesaistīšana pārmaiņu procesā var palīdzēt vieglāk pielāgoties jaunajam uzturam. Gatavojiet ēdienu kopā, dalieties ar receptēm un atbalstiet cits citu šajā ceļā. Iesaistot šajā procesā savus tuvos un mīļos, varat ne tikai radīt kopības izjūtu, bet arī veicināt veselīgus ieradumus visai ģimenei. Kopīga ēdiena gatavošana var kļūt par aizraujošu nodarbi, kas sniegs iespēju izmēģināt jaunas receptes un atklāt augu izcelsmes ēdienu dažādību.
Fleksitārā diēta sniedz daudz iespēju un priekšrocību. Svarīgākais – spert pirmo soli un izmēģināt dažādus veidus, kā iekļaut vairāk augu izcelsmes produktu savā ikdienas uzturā.
Fleksitārā diēta sniedz unikālu iespēju saskaņot veselīgu uzturu ar elastīgumu un dažādību. Tā ir lieliska izvēle tiem, kuri vēlas ieviest pozitīvas izmaiņas savā uzturā bez striktas prasības atteikties no iecienītajiem pārtikas produktiem. Sāciet ar maziem solīšiem, iekļaujiet vairāk augu izcelsmes produktu savā uzturā un izbaudiet visas šīs diētas sniegtās priekšrocības. Varbūt tieši šī diēta kļūs par jūsu ceļojuma uz veselīgāku, ilgtspējīgāku un apzinātāku dzīvesveidu sākumu?